Jak to vůbec začalo, aneb stručně z historie :


Tak úplně nejdřív napsal Zbyněk Žakoj dopis z vojny a pak se za ním párkrát stavil, když přijel domů dvakrát na opušťák. Základním kamenem bylo rozhodnutí, které padlo ve Vysokém v kostele, kde si Žak se Zdynďou podali ruce. No a pak se prasecky těšili, až se Zbyněk vrátí z vojny.

Po návratu ze služeb vlasti se snažili obalamutit Žakovu mateřskou kapelu "Krakonoš", aby zapůjčila věci, na který se už nehraje. Pár věcí bylo půjčeno i od Jablonecké dechovky.

Pak začali hrát Zbyněk, Žak a Vencův brácha Roman v domečku. Lidi se ptali, kolik muzikantů tam vůbec hraje, že je to takovej rachot, ale "rock" chce svý a kluci rozhodně nechtěli založit v kraji pod Kotlem další dechové těleso.

Na jaře přichází z vojny Venca a vše se začíná rozjíždět. Vedoucí Krakonoše Vašek Urlichu tušíc Žakovy choutky, odebírá půjčené nástroje. Naopak Martin Hejralů chasníkům půjčuje bednu a zesilovač. Velmi zajímavá příhoda se stala, když Žak zapomněl na to, že má hrát na zábavě a z rockového obětí ho vytrhli hudebníci Krakonoše, kteří si pro něho přijeli do domečku. Zbyněk ještě drze požádal o svezení na Mexiko. Za celou cestu v autě nepadlo jediné slovo.

Kluci staví své vlastní bedny, půjčují si elektrické varhany z jablonecké školy a dře se. Asi půl roku hrají různé improvizace převážně v E. Sousedka si stěžuje, že když se hraje, tak jí nejde televize. Odkládají se přehrávky z podzimu na jaro - je smutné hrát italské věci. Na jednu ze zkoušek přichází Paša, notně posilněn pivem od Josífka a ze zábavy, a i při těch nejtvrdších skladbách chrápe jako prase na kavalci. Na podzim se žení Žak, nejvíc se směje Zbyněk.

Před vánoci kapela konečně dostává, respektive si shání, zřizovatele. Je jím "Osvětová beseda Paseky nad Jizerou". V jejím čele stojí předseda, člověk, který moc a moc fandí muzice, Láďa Schovánek. Kluci se stěhují do nové zkušebny, kterou je sál Osvětové besedy "U houslařů". Po novém roce přichází z vojny Paša. Začínají se dávat dohromady první vlastní skladby : Divný sny, Sedící, Otrok z panelů, Byl. Občané Pasek uznale pokyvují hlavami, že takovej rachot v obci nepamatují, ba ani v místní kronice se o něčem podobném nepíše. Zkoušky bývá slyšet na Mexiku a U Kroupů. Do hospody pod zkušebnou skoro nikdo nechodí, paní hostinská si zvyká a někdy se zdá, že kapele dokonce fandí. O něco jiné je to se sousedkou paní Brůnovou, která je z toho nervově na zhroucení a jednou na nás dokonce vlítla, že se ty kočičiny nedají poslouchat. Při příjezdech na zkoušky na nás hrozí pěstí. Ale to jsou věci dokreslující, jinak se pořád dře, zkouší, shání, staví, no je toho moc. Až konečně po mnoha papírováním, které obstarává kapelník Venca, jedeme na jaře k přehrávkám s názvem BIMETAL.

Zpět